top of page

Online Škola roditeljstva.

 

 „Škola roditeljstva“ je specifičan edukativni program o porodici za porodicu u  kome učestvuju odrasli članovi porodičnog sistema: roditelji, budući roditelji, ili odrasli sa substitutivnim ili koroditeljskim ulogama. 

Cilj i struktura programa

 

                Globalni cilj ponuđenog modela „Škole roditeljstva“ odnosi se na podizanje kvaliteta porodičnog života edukacijom jednog ili više odraslih članova.

 

                U projekat „Škole roditeljstva“ uvodi se svojevrsna edukativna intervencija koja ima sasvim određeno – strogo planirano značenje i efekte. Iako je program primarno obrazovnog karaktera, njegov cilj nije usmeren ka sticanju gotovog paketa znanja, već se ovde znanje koristi kao snaga koja služi kao osnov i okvir za integraciju ličnog iskustva i (re)definisanje lične – porodične situacije. Očekivana promena odnosi se na četiri moguća plana: Kongitivni (sticanje znanja, novih uvida i boljeg razumevanja sebe i svoje porodice, redefinisanje znanja i restruktuiranje iskustva); Afektivni nivo (izgrađivanje veće osetljivosti i otvorenosti za pitanja ličnog i porodičnog napredovanja, postizanje ličnog zadovoljstva bračnim i porodičnim životom, redukcija napetosti, oslobađanje agresije i drugih negativnih emocija, izgrađivanje lične sigurnosti i samopouzdanja); Bihejvioralni nivo (promene na nivou individualnog ponašanja, usvajanje novih bihejvioralni obrazaca); Interaktivni plan – izgrađivanje novih tipova relacija sa dugima.

 

Globalni ciljevi su: očuvanje zaštitne i vaspitne funkcije porodice, prevazilaženje porodičnog disbalansa dolaskom novog člana, podizanje roditeljske kompetentnosti za pružanje podrške ugroženom članu porodice, razvijanje modela kompenzatornog vaspitanja i razvijanje vaspitne odgovornosti nedostajaćeg člana.

 

                Nova dimenzija razvojno preventivnog programa odnosi se na kvalitet porodičnog života koji za svakog pojedinca ima drugačije značenje. Umesto usvajanja jedinstvenog vrednosnog sistema porodice, namera je da se pokrenu konstruktivne zdrave adaptivne snage porodice u pravcu pronalaženja vlastitog modela razvoja i vlastitog puta čuvanja unutrašnje ravnoteže porodičnog sistema.

Temacki sadržaji su funkcionalno uobličeni u četiri ciklusa:

 

  • Ciklus o porodici

 

Ciklus o porodici sastoji se od 5 radionica koje se realizuju polazeći od sledećeg opšteg cilja: doživljaja, prepoznavanje i razumevanje suštine porodičnog života, osnovnih porodičnih snaga, mehanizma porodičnog funkcionisanja, organizacije porodičnog života (raspored moći, kontrola, komunikacija), razvojnih ciklusa porodice, hronologije porodičnog života i prenošenje porodičnih obrazaca i konteksta funkcionalnih i disfunkcionalnih modela porodice.

Izbor tema najdirektnije sledi osnovne smernice sistemskog pristupa porodici ali uz značajne funkcionalne modifikacije.

 

S obzirom na ulogu ovog ciklusa, u okviru opšte strukture programa planski su naglašeni primarno edukativni ciljevi sa uvođenjem globalnog okvira u kome će se prepoznati paralele, analogije i razlike između univerzalnih modela i ličnih, porodičnih istorija. U tom smislu, ciklus o porodici ima funkciju uvoda u tri naredna ciklusa, u kojima su temeljnije razrađeni osnovni mehanizmi funkcionisanja triju porodičnih podsistema: bračnog, roditeljskog i sibling subsistema. Zbog svega toga, ciklus o porodici je formalno redukovan u odnosu na celovitu strukturu programa budući da su relevantni sadržaji pokriveni i popunjeni  u radionicama koje slede.

 

  • Ciklus o braku

 

Uvođenje ciklusa o braku predstavlja, u vrednosnom smislu, znatno osetljivije područije u odnosu na sve ostale cikluse. Bračne (partnerske) relacije predstavljaju po sebi najintimniji deo porodičnog sistema. Teme poput braka i osećanja u braku, izbor partnera, bračnog ugovora i paketa očekivanja, granice braka i dr. predstavlja ju kategorijalne sadržaje u kojima je moguće ostvariti najveću vrednosnu distancu. Opšti edukativni ciljevi u smislu razumevanje suštine bračnog života i partnerskih relacija uopšte nisu bili zanemareni, ali je opšta pozitivna orjentacija u prvom planu ispoljila razvijanje pozitivnih osećanja prema partneru, podsticanje afektivnih razmena u braku i nalaženje „opravdanja“ za produženo zajedništvo partnera.

 

Čak i završna tema, kao što je razvod braka, nije problematizovana sa aspekta negativnih posledica već sa stanovišta razvojnih zadataka koje takva situacija proizvodi. Posmatrajući ciklus o braku u odnosu na celovitu strukturu programa, jasno se otkriva namera da se ovaj porodični podsistem tretira izolovano bez uplitanja teme o deci i roditeljstvu, kako bi se eksplicitno odredila funkcija partnerske relacije u odnosu na porodicu, decu i roditeljstvo.

 

  • Ciklus o detetu
 

Ciklus o detetu obuhvata dva osnovna problemska kruga: prvo, sagledavanje položaja deteta u porodici i osobenog sibling podsistema u kontekstu celovitog porodičnog sistema, i drugo, razumevanje osnovnih potreba deteta, razvojno-psiholoških problema koji se javljaju na relaciji kvalitetnih i trajnih interakcija roditelj-dete. Iako je reč o detetu, osnovne namere su usmerene ka roditeljima: pojačavanje osetljivosti roditelja za prepoznavanje signala (verbalnih i neverbalnih) koje emituju deca i bolje razumevanje poruka koje roditelji dobijaju od svoje dece (naročito onih negativnih, socijalno nepoželjnih, teško prihvatljivih); novo sagledavanje hijerarhije dečijih potreba (bazičnih i viših) u čijem zadovoljenju nužno posreduju odrasli, tj. roditelji, uz prepoznavanje dela vlastite roditeljske odgovornosti za razvojno-psihološke probleme deteta koji nastaju usled narušene, neadekvatne, ili smanjene interakcije roditelja i dece. Zbog toga je u planirano da se roditelji često stavljaju u poziciju svoje dece, kako bi na nov i produbljen način počeli da posmatraju ponašanja i postupke dece i suštinski shvatali šta se krije ispod “kože“.   

                                                                                              

U ciklusu o detetu, na najbolji način se iskazuje osnovni vrednosni kontekst Škole roditeljstva kao edukativni program ili vrednosno nutralan stav u edukativnoj intervenciji. Umesto gotovog vrednosnog standarda idealne slike deteta i slike „uspešnog“ roditelja koje treba usvojiti, ovde se otvara proces građenja interaktivnih modela roditelj-dete.

 

  • Ciklus o roditeljstvu

 

Struktura ciklusa o roditeljstvu otkriva dve izdvojene skupite tema. Prva se odnosi na opšte sadržaje: planirano ili željeno roditeljstvo; partnersko roditeljstvo; vaspitanje i vaspitni stilovi, izgraživanje roditeljskog autoriteta; upotreba i zloupotreba roditeljske pozicije moći u procesu zadovoljavanja potrebe deteta.

Ponuđene strategije i tehnike rešavanja i predupređenja sukoba na relaciji roditelj - dete sagledane su u opštoj perspektivi izgrađivanja odnosa roditelj – dete uz poseban osvrt na proces izgrađivanja roditeljskog autoriteta. Pri tome su izdvojene tri kategorije roditelja: 1. autoritarni roditelj, 2. roditelj bez autoriteta i 3. demokratski roditelj sa autoritetom. Temeljno su obrađene posledice po decu i kvalitet relacije roditelj-dete koje proističu iz svake od navedenih pozicija roditeljske (ne)moći.

Četiri prikazana ciklusa čine delove jedinstvenog programa Škole roditeljstva. Izbor, sadržaj, korišćeni izbori, specifični ciljevi u okviru svakog ciklusa ukazuju na osnovne razlike našeg programa.

 

Ukoliko se oforme grupe od minimum 5, a maksimum 8 članova „Škola roditeljstva“ se može organizovati uživo. Škola bi se organizovala na nivou interaktivnih radionica.

 

 

bottom of page